Travelpilot 65 active connect t/c lmu

stammix
Mesaje: 19
Membru din: Joi Feb 09, 2017 8:27 pm
7
Has thanked: 3 ori

#1

Dum Sep 08, 2019 7:55 am

Bună ziua.
De curând am achiziționat un GPS Blaupunkt Travelpilot 65 nou nouț cu soft de camioane, în ideea să mai scap de chinezării gen Piloton, Serioux, PNI, etc. E bine lucrat, are prindere magnetică, antenă TMC, display foarte bun, soft original iGO Nextgen de la Baros parcă care arată bine, update de la Naviexpres pe viață. Dar doar atât.
Merge foarte înțepat la orice comandă îi dau, răspunde în reluare, cam pierde semnalul, nu ca Piloton totuși, un drum din Belgia în Italia mi l-a rutat pe niște naționale de care nu am auzit în viața mea, cu toate că e setat cum trebuie, se schimbă de pe zi pe noapte la niște ore ciudate, vizualizare tunel e bifat dar nu arată nimic, și ar mai fi ceva bug-uri mici.
Întrebarea mea este: pot pune alt soft de iGO fără să îl pierd pe cel original?
Vă mulțumesc.
Theopsis
Mesaje: 460
Membru din: Mar Dec 20, 2016 4:42 pm
7
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 57 ori
Been thanked: 222 ori

#2

Dum Sep 08, 2019 1:03 pm

Il salvezi pur si simplu in calculator pe cel cu care a venit din fabrica.
=[ Raspunsul meu ti-a fost util? Apasa butonul de Like! ]=
Avatar utilizator
Dan
Mesaje: 546
Membru din: Mie Dec 14, 2016 9:30 am
7
Has thanked: 221 ori
Been thanked: 1263 ori

#3

Lun Sep 09, 2019 7:46 am

Salut.
Vezi ca Blaupunkt au butonul on/off cuplat cu softul original, si vre-o doua fisiere care tin de conectarea la PC, daca le stergi, nu o sa se mai conecteze la PC, cel putin asa erau la seria 5x. Legat de schimbarea zi/noapte, are legatura cu ora care o ia de la sateliti, trebuie sa ii faci update la ora/data (WNRO) cu update de aici:

https://www.gpszone.ro/download/file.php?id=3277
"This firmware update fixes a problem with the weekly count.
To install, the file must be unpacked and the contents copied to a Micro-SD card. Then insert the card into the device and start the device and run the update."

Fa-i update de ora si de harti si vezi daca se mai inteapa, nu schimba soft momentan. Parerea mea.
stammix
Mesaje: 19
Membru din: Joi Feb 09, 2017 8:27 pm
7
Has thanked: 3 ori

#4

Lun Sep 09, 2019 9:12 am

Nu am șters nimic, am copiat totul în calculator și am pus un Primo tot de la Blaupunkt găsit la un coleg de forum. Să vedem cum merge. Cam înțeleg acum că am dat o grămadă de bani pe mai nimic, dacă am schimbat softul. Același aparat doar cu soft de mașină mică era de 3 ori mai ieftin. Asta e, ne mai luăm și țepe în viață. Măcar să meargă și așa...
kopca
Mesaje: 1
Membru din: Lun Ian 02, 2017 11:17 am
7
Has thanked: 2 ori

#5

Dum Feb 26, 2023 3:14 pm

Dan scrie:
Lun Sep 09, 2019 7:46 am
Salut.
Vezi ca Blaupunkt au butonul on/off cuplat cu softul original, si vre-o doua fisiere care tin de conectarea la PC, daca le stergi, nu o sa se mai conecteze la PC, cel putin asa erau la seria 5x. Legat de schimbarea zi/noapte, are legatura cu ora care o ia de la sateliti, trebuie sa ii faci update la ora/data (WNRO) cu update de aici:

https://www.gpszone.ro/download/file.php?id=3277
"This firmware update fixes a problem with the weekly count.
To install, the file must be unpacked and the contents copied to a Micro-SD card. Then insert the card into the device and start the device and run the update."

Fa-i update de ora si de harti si vezi daca se mai inteapa, nu schimba soft momentan. Parerea mea.

Hello
This zip file can't be unpacked
I used 7zip and WinRAR
Same problem
Scrie răspuns

Înapoi la “Alte softuri”