Recomandări tablete și dispozitive GPS

Enigma31
Mesaje: 314
Membru din: Dum Iul 16, 2017 1:23 pm
6
Has thanked: 173 ori
Been thanked: 146 ori

#1

Mie Mai 30, 2018 8:19 pm

Salutare din nou colegi! Nu cred că am văzut pe aici pe site nimic referitor la modele de tablete sau alte dispozitive GPS și aș vrea să cumpăr una dar nu mă pot decide,așa că apelez la ajutorul vostru.Dintre colegii care ați folosit sau folosiți diferite modele,ce îmi puteți recomanda? Mă interesează sa aibe prestații medii spre înalte,dar nu insist sa fie super ,,marca,,....In principiu mă preocupă durabilitatea,bateria și prestația in momentul rulării unui program gen IGO și care să nu dureze o veșnicie pentru calcularea unui traseu! Prețul nu e foarte important,de aceea nu voi specifică o anumită sumă...Aștept recomandări ( inclusiv aparate cu Windows CE,dar sa fie de cel puțin 7 inchi) Va mulțumesc...
nelu_242000
Mesaje: 525
Membru din: Mie Dec 14, 2016 6:07 pm
7
Has thanked: 87 ori
Been thanked: 189 ori

#2

Mie Mai 30, 2018 8:33 pm

Pai dacă banii nu sunt o problemă, cumpăra cel mai scump aparat GPS!
Nimic nu se compară ca un GPS dedicat.
Enigma31
Mesaje: 314
Membru din: Dum Iul 16, 2017 1:23 pm
6
Has thanked: 173 ori
Been thanked: 146 ori

#3

Mie Mai 30, 2018 9:32 pm

Nu am zis că vreau sa cheltui mulți bani pe un GPS foarte scump....Nu mereu calitatea e sinonim cu un preț ridicat....De aceea apelez la voi,pentru sfaturi,păreri, opinii...Poate e cineva pe site care are nu știu ce aparat de 50 de euro dar care poate e mult mai performant și eficient decât altul de 250.Dar in general vorbim de dispozitive care ne duc la destinații și nu care fac condus eficient in locul șoferului,deci daca îndeplinește acea funcție de baza că și GPS și întrunește condițiile specificate în primul post,ar fi perfect... Astept sugestii concrete,gen ,,eu am o tabletă asus sau Samsung, Lenovo etc,o folosesc de 1 an și nu am avut nici o problemă etc,,...
chirm
Mesaje: 139
Membru din: Lun Feb 19, 2018 7:04 am
6
Has thanked: 11 ori
Been thanked: 64 ori

#4

Joi Mai 31, 2018 2:08 am

Aici ai citit https://www.gpszone.ro/viewtopic.php?f=83&t=273 ? Eu folosesc winCE si am rude ce merg pe comunitate de mai mult de 2 ani cu majoritatea PNI, nu sunt extra performante dar au un pret bun si ca rezerve am instalat si pe tablete, telefoane ..
AlMeu2
Mesaje: 77
Membru din: Joi Dec 15, 2016 11:00 am
7
Has thanked: 26 ori
Been thanked: 26 ori

#5

Joi Mai 31, 2018 4:20 am

Inclin catre un gps dedicat, cu 128/256 RAM si procesor de 800Mhz.Am incercat 4 tipuri de telefoane si 2 de tablete ,totul e ok , pina da canicula.Atunci toate se incalzesc excesiv.Si asta in ciuda fixarii pe fanta de ventilatie si dirijarii fluxului de aer conditionat catre ele. ...Ma doare sufletul ca nu-mi pot folosi ca gps tableta de 8'' cu 2 Gb RAM care are un gps EXCEPTIONAL , cu GPS,A-GPS si Glossnas .(nu-i dau numele sa nu fac reclama).In schimb , am o rabla de Serioux , care nu a avut niciodata nici o problema cu temperatura.Probabil , gps-urile au acumulatorii proiectati sa reziste la temperaturi mai inalte.
Draghici
Mesaje: 213
Membru din: Mie Dec 14, 2016 7:26 am
7
Has thanked: 27 ori
Been thanked: 59 ori

#6

Joi Mai 31, 2018 11:51 am

Si eu sunt de parere ca un GPS cu WIN CE 6.0 dedicat, este o alegere buna. Experientele mele cu tablete si telefoane (Android), nu m-au convins sa ma despart de PNI-ul meu de 7”. Il folosesc de 4 ani si n-a dat niciodata rateu. Am si o rezerva intr-un Evolio de 5”, care merge si acela foarte bine.
Subscriu si eu la ce au scris cei dinaintea mea: Aparatul sa aiba minim 128MB de RAM si procesor cat mai rapid. E bine sa aiba si memorie flash de minim 4GB. Ca program de navigare, am folosit cel mai mult Primo 2.4 si nu am avut probleme.
Din cate am vazut, nu prea va indeamna multi sa folositi tableta pentru navigare. Iar telefonul, cu atat mai putin. Probabil ca intelegeti de ce. Aparatele dedicate sunt preferate, din motive de siguranta in navigare.
sosonel
Mesaje: 76
Membru din: Sâm Sep 23, 2017 4:28 pm
6
Has thanked: 25 ori
Been thanked: 52 ori

#7

Vin Iun 01, 2018 6:16 am

Eu folosesc, cam de 5 ani, o tableta samsung tab4.
Super ok A-GPS + 4G. Precizia de localizare: 0.8m
Caut ceva de rezerva, dar în comparație, nu ma mulțumește nimic.
Fie din cauza rezoluției, fie din cauza fluidității de rulate, a sunetului....etc.
JohnCretu
Mesaje: 12
Membru din: Joi Noi 30, 2017 1:43 pm
6

#8

Dum Sep 27, 2020 7:41 pm

Am folosit în trecut timp de 2 ani o tableta Samsung tab10 4g am fost foarte mulțumit de ea, am avut un Igo primo ce îmi arata și trafic online
Acum folosesc o tableta huawei media pad t3 de 10inch funcționează foarte bine
Încarcă foarte rapid fracțiune de secunda, bateria tine foarte mult
Dar nu am reușit sa găsesc un kit complect Igo sa mi arate și traficul online
JohnCretu
Mesaje: 12
Membru din: Joi Noi 30, 2017 1:43 pm
6

#9

Dum Sep 27, 2020 7:42 pm

Tableta Samsung am spart o și din cauza asta nu am mai folosit o
Huawei ul îl am de aprox 3 ani are un an de când folosesc Igo pe ea și rulează la fel de ok
Scrie răspuns

Înapoi la “Harti si content divers iGO Primo Android”