TomTom Go Basic și Bluetooth

ono
Mesaje: 59
Membru din: Dum Oct 28, 2018 6:05 pm
5
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 51 ori
Been thanked: 26 ori

#1

Vin Ian 24, 2020 10:35 am

Mi-am luat un TomTom Go Basic și aș dori câteva îndrumări, privitor la asocierea lui cu smartfone, prin Bluetooth. Am constatat că TomTom are acum monitorizare trafic și pentru România, fapt pentru care sunt mulțumit de el. Am citit manualul utilizatorului, am reușit să îl asociez cu aplicația MyDrive, am internet (wifi ) pe el, toate acestea mi-au devenit clare. Problema că nu are meniu în românește nu mă sperie, mă descurc cu engleza suficient. Ceea ce mă face să mă adresez celor de pe forum, însă, este legat ce serviciile oferite de Bluetooth: trafic, mesajerie și hands free. Primele două funcționează. Al treilea, dial calling nu. Eu nu am serviciul de hands free ( dial calling ) activat. Nu am înțeles bine din manual, dacă dial calling este valabil și pentru TomTom go basic, dar presupun că da. Când l-am împerecheat cu smartfonul, am folosit un smartfon mai vechi, pe care nu îl foloseam ca telefon, fiindcă nu avea SIM. Am șters apoi această împerechere și l-am re-împerecheat cu smartfonul obișnuit. Am reinstalat pe smartfon aplicatia MyDrive app, am refăcut împerecherea, dar serviciul dial calling nu s-a activat, deci nu-mi funcționează. Iar rugămintea mea este, dacă știe cineva sigur despre TomTom Go Basic, că dispune de serviciul hands free, iar dacă da, atunci cum pot îndrepta asta și cum aș putea să îl activez. Îmi este de mare trebuință, merg mult prin București. Vă mulțumesc anticipat!
Leey
Mesaje: 447
Membru din: Dum Feb 18, 2018 9:55 am
6
Has thanked: 2 ori
Been thanked: 2809 ori

#2

Vin Ian 24, 2020 8:08 pm

Vezi aici , urmareste video.
http://uk.support.tomtom.com/app/answer ... e-messages
Pentru conectare cu telefonul scaneaza codul cu imagine .
ono
Mesaje: 59
Membru din: Dum Oct 28, 2018 6:05 pm
5
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 51 ori
Been thanked: 26 ori

#3

Vin Ian 24, 2020 8:33 pm

M-am edificat. Din toată seria de TomTom Go, doar Basic nu are funcția dial calling. Deci, am să-l folosesc fără, oricum sunt mulțumit de prestația lui. Mulțumesc frumos pentru îndrumare, după ce am făcut ce spuneau la adresa respectivă, am dat întâmplător peste explicație, pentru că am găsit-o tot pe site-ul lor.
Scrie răspuns

Înapoi la “TomTom GO 100X si Via”