Firmware pentru un Smailo HD43i

Draghici
Has thanked: 3 times

Mie Noi 01, 2017 3:11 pm

Ma confrunt cu o problema la acest aparat. Un amic a venit cu el mort complet. Nici macar LED-ul de incarcare nu merge. El zice ca nu i-a facut nimic. Nu prea cred, dar mi-am zis ca trebuie sa incerc sa-l aduc la viata. Are 128MB de RAM si 4GB flash, deci pare destul de bun.
Aparatul are procesor Mediatek MT3351NA si ROM YG-912M.
Am gasit eu pe net un ROM YG-912M, dar se instaleaza conform unui fisier indrumator, prin conectarea aparatului la calculator. Adica ruleaza un program din calculator. care instaleaza fisierele. Aparatul insa este mort, deci nu se conecteaza la calculator. Am incercat in fel si chip.
Apelez la colegii mai priceputi, care stiu cum ar trebui sa procedez ca sa-l vad din nou mergand.
Un vecin are un aparat foarte asemanator, cu acelasi procesor si acelasi ROM, dar cu dotare mai modesta (64MB de RAM si flash de 2GB). Ma gandesc daca l-as putea folosi si cum anume.
Sau ar trebui sa-l arunc intr-un sertar?
Multumiri anticipate.

ablbd
Been thanked: 12 times

Joi Noi 09, 2017 7:59 am

Foloseste de aici doar tutorialul facut de Lee si pndflashtool dar cu romul YG-912M. Logo trebuie sa aiba marimea corespunzatoare rezolutiei aparatului, probabil 480x272 (aprox 272KB). Ceea ce nu scrie in tutorial este ca la prima conectare reusita PC va cere driver; instaleaza manual din folderul Flashtool_1.4.8\Driver

Draghici
Has thanked: 3 times

Mar Noi 14, 2017 3:14 pm

Se pare ca una din doua: 1) nu fac eu ce trebuie la un moment dat, sau 2) aparatul este definitiv distrus. Am urmat de vreo 20 de ori exact cele scrise de Lee, reusesc sa-l conectez la calculator (sunetul specific in calculator si identificarea portului COM3), i-am pus si driverele, dar la Format, ca si la Download obtin mesajul FAIL (cu rosu), si urmeaza o adresa. Am crezut ca memoria nu e NAND, le-am incercat si pe celelalte, dar degeaba. Inclin sa cred ca aparatul este complet pierdut. I-am si spus tipului ca singurul lucru care m-ar interesa este display-ul. A fost de acord si si-a luat alt aparat.

Scrie răspuns

Înapoi la “ROM Dump/ Firmware/ recuperare orice model”