decalibrare preciso HD

adicontakt
Mesaje: 37
Membru din: Vin Mai 26, 2017 4:37 pm
6
Has thanked: 7 ori
Been thanked: 3 ori

#1

Joi Aug 02, 2018 11:16 am

buna ziua
am un gps preciso hd pe care anii in urma am pus IGo
tote bune si frumoase pana saptamana trecuta cand constat ca e decalibrat pe touch cu , cam un cm
e defect de soft sau hardware?
am dat la calibrare din menu , dar nu se mai termina operatia , tot dau pe punctele alea la nesfarsit
Draghici
Mesaje: 213
Membru din: Mie Dec 14, 2016 7:26 am
7
Has thanked: 27 ori
Been thanked: 59 ori

#2

Vin Aug 03, 2018 6:09 am

Daca va deranjeaza mult aceasta decalibrare, sau ea se agraveaza, citit urmatoarele:
Am mai intalnit problema asta, dar la alte aparate. In toate cazurile, a fost vinovat touchscreenul.
Dar am citit pe vechiul forum ca se poate intampla sa fie si o problema de soft (Windows). O a treia cauza, ar putea sa fie convertorul analog-digital din aparat, dar asta se intampla foarte rar. Rezolvarea problemei se poate face doar prin incercari. N-am aflat un expert in astfel de probleme.
Incercati in ordinea: 1) inlocuirea touch-ului, 2) rescrierea FW sau folosirea unui program de calibrare extern (calibrate.exe) si 3) inlocuirea convertorului.
Din pacate, nici o operatie din cele de mai sus nu poate fi facuta de oricine. Necesita multa pricepere si experienta in domeniu. Plus ca se ajunge la costuri mai mari decat pretul aparatului.
Dv. decideti cum procedati.
adicontakt
Mesaje: 37
Membru din: Vin Mai 26, 2017 4:37 pm
6
Has thanked: 7 ori
Been thanked: 3 ori

#3

Vin Aug 03, 2018 1:15 pm

altul mai bun
ms . de raspuns
Draghici
Mesaje: 213
Membru din: Mie Dec 14, 2016 7:26 am
7
Has thanked: 27 ori
Been thanked: 59 ori

#4

Sâm Aug 04, 2018 5:41 am

In situatii de astea, de obicei se vinde aparatul (pe olx de exemplu), precizand cinstit ce problema are si se poate obtine pe el 100 de lei. Sunt cativa priceputi in tara care sunt dispusi sa riste.
In felul acesta puteti recupera o parte din costul viitorului aparat. Eu asa am facut dupa ce aparatul a stat aproape doi ani in sertar.
Bafta!
Scrie răspuns

Înapoi la “Alte sisteme de navigatie”