Gps Garmin ....

andym02
Mesaje: 7
Membru din: Dum Ian 21, 2018 11:27 am
6
Localitate: c-ta/fet

#1

Mar Ian 23, 2018 5:42 pm

salutare ..!
Cateva cuvinte despre modelul Garmin Nuvi 200 .
Este recomandat ?
De cateva zile, timp in care m-am " jucat" cu GPS Mio Moov 200 , m-a atras acest domeniu imi place si chiar imi ocupa o parte din timp .
Recomand deschiderea unui topic care sa stabileasca un clasament al acestor dispozitive , cei care stiu/cunosc mai multe amanunte pot face acest lucru .

;)
Avatar utilizator
rcv64
Moderator
Mesaje: 4637
Membru din: Mie Dec 14, 2016 9:24 am
Answers: 1
7
Localitate: La mare
Has thanked: 928 ori
Been thanked: 4035 ori

Moderare

#2

Mie Ian 24, 2018 6:33 am

andym02 scrie:
Mar Ian 23, 2018 5:42 pm
salutare ..!
Cateva cuvinte despre modelul Garmin Nuvi 200 .
Este recomandat ?
De cateva zile, timp in care m-am " jucat" cu GPS Mio Moov 200 , m-a atras acest domeniu imi place si chiar imi ocupa o parte din timp .
Recomand deschiderea unui topic care sa stabileasca un clasament al acestor dispozitive , cei care stiu/cunosc mai multe amanunte pot face acest lucru .

;)
Ce faci omu te-ai virusat de ......navigatoare?
Nu-mi mai trimite-ti mesaje pe email, raspund rar la ele, rezolvam toate problemele aici pe forum.
andym02
Mesaje: 7
Membru din: Dum Ian 21, 2018 11:27 am
6
Localitate: c-ta/fet

#3

Mie Ian 24, 2018 12:57 pm

Ce faci omu te-ai virusat de ......navigatoare?
Este un domeniu placut ,aproximativ asemanator cu ceea ce imi place..... .
Plus ca-ti pune " neuronul" la treaba il scoti din hibernare . :D
ono
Mesaje: 59
Membru din: Dum Oct 28, 2018 6:05 pm
5
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 51 ori
Been thanked: 26 ori

#4

Sâm Dec 22, 2018 12:08 pm

As dori sa spun si eu o parere despre Garmin. Am cumparat anul trecut un Garmin drive 50, cu tot cu posibilitatea actualizării hărțior, pe durata de viață a aparatului. Pentru asta, singurul lucru de făcut este să atașezi prin USB dispozitivul la un calculator, fie cu sistem windows, fie cu Mac. Restul se face de la sine. GPS-ul accesesză prin internet site-ul Garmin și pe urmă trebuie să dai clicuri unde trebuie. Și gata. GPS-ul acesta al meu nu are serviciu de infotrafic, acest lucru se poate intalni la variantele la care in numele dispozitivului e adaugat un "lm" in coadă. Am văzut și o aplicație pe Android care lucrează cu dispozitivul gps Garmin, pentru a oferi informatii despre trafic. Dar nu pot spune nimic în plus. Mi-am pierdut interesul când am constatat că merge doar cu "lm" în coadă. Testând intens timp de un an Garmin-ul meu Drive 50, pot spune următoarele: Este foarte precis și nu pierde semnalul, tocmai când ai avea mai mare nevoie de el. Este actualizat riguros din punct de vedere al hărților. Îți poți construi propriile POI-uri (și doar folosind notepad sau excel sau aplicația dedicată "POI Loader" ). Își păstrează POI-urile salvate de utilizator în fișiere cu extensie .GPX, dar care sunt de fapt fișiere .xml mascate, dar care pot fi apoi accesate și editate cu orice editor de texte, gen Notepad, bineînțeles cu grija de a respecta câmpurile și ordinea acestora. Pe acestea le-am putut transfera în iGO Primo apoi, cu utilitarul de profil GSPBabel ( asta pentru că eu prefer să lucrez în linux, însă există o aplicație GSPBabel și pentru Windows ).
În concluzie la părțile bune, pot spune că nu e o sperietoare și că este util.
Părțile negative: nu dă nicio șansă celor care au nevoie să știe ce trasee sunt de evitat, așa cum au la dispoziție utilizatorii de waze, de exemplu. Iar când locuiești în Cluj, Constanța sau București... Cum nu suport ideea să folosesc un obiect la altceva decât a fost destinat, resping din principiu să mă folosesc de telefonul mobil ca să ajung undeva sau să accesez internetul, sau să știu cât e ceasul... De aceea am optat pentru alt GPS, care să fie mai versatil, cum este iGO. Dispozitivul ales acum este prevăzut cu internet, Bluetooth, ba și cu fm.
Garmin era greoi în a crea trasee, altele decât cele calculate de el, mai ales folosirea hărții pentru a plasa un punct intermediar, o destinație, sau o porțiune de evitat.
Am speranța că postarea mea poate folosi cuiva pentru a-i oferi o orientare și nu se dorește a fi o reclamă pentru un produs anume.
Scrie răspuns

Înapoi la “Tutoriale Garmin”