Mărire interfață iGO la navigație Android cu display 7 inci 1024x600

cr758
Mesaje: 20
Membru din: Joi Feb 13, 2020 8:59 am
4
Been thanked: 3 ori

#1

Dum Apr 07, 2024 5:01 am

După ce am instalat iGO NextGen pe o navigație auto cu Android 6, care are display de 7 inci cu rezoluție 1024 x 600 pixeli, am observat că toate elementele din interfața iGO sunt afișate prea mici pentru a putea fi văzute ușor de șofer.

Mărimea elementelor e suficientă doar dacă utilizatorul ține telefonul sau tableta în mână. Dar distanța dintre șofer și display-ul navigației auto e mai mare de atât, și elementele trebuiesc mărite pentru ca șoferul să nu fie nevoit să se apropie de display ca să le vadă.

Din aplicația iGO nu se poate mări interfața. Dar se poate mări cu o setare în fișierul sys.txt. Setarea se numește "dpi" și trebuie adăugată în secțiunea "[rawdisplay]".

După ce am testat câteva valori pentru setarea dpi, am constatat că cele mai potrivite valori sunt 240 și 320. Cu valori mai mici de 240, elementele din interfață sunt prea mici. Cu valori mai mari de 320, elementele din interfață sunt prea mari, și nu încape suficient conținut pe ecran.

Apoi a trebuit să aleg care din cele două valori să folosesc. Și am ales 240, fiindcă elementele sunt suficient de mari, și fiindcă încape mai mult conținut pe ecran decât cu 320.

Am estimat că cu dpi 240 încape atât conținut cât încape pe un telefon cu display de 5 inci, și cu dpi 320 încape atât conținut cât încape pe un telefon cu display de 3,5 inci. Și fiindcă pe 5 inci încape mai mult conținut decât pe 3,5 inci, am preferat dpi 240.

Deci ca totul în iGO să fie afișat suficient de mare pe această navigație auto, a trebuie să adaug următoarea setare în sys.txt:

Cod: Selectaţi tot

[rawdisplay]
dpi=240
screen_xy="auto"
Am atașat aici o captură de ecran în care se poate vedea cât de mare e textul, și cât dintr-o listă încape pe ecran, atunci când setarea dpi 240 e adăugată în sys.txt.
Fişiere ataşate
igo nextgen ui dpi 240 q75.jpg
Scrie răspuns

Înapoi la “Tutoriale iGO”