Activare alerte pentru radar mobil

cr758
Mesaje: 20
Membru din: Joi Feb 13, 2020 8:59 am
4
Been thanked: 3 ori

#1

Vin Apr 05, 2024 11:31 pm

Am adăugat radare fixe și mobile, de la SCDB, în folderul speedcam de la iGO NextGen. Dar primeam alerte numai pentru radare fixe, dar nu și pentru radare mobile.

Ca să primesc alerte și pentru radare mobile, a trebuit să adaug în secțiunea “warning” din sys.txt setarea “speedcam_maxdistance_from_road”, cu valoarea de minim 250 metri.

Radarele mobile sunt camere cu LIDAR, și aceste camere pot măsura viteza vehiculelor de la o distanță de maxim 1000 metri.

Dar am testat pe câteva trasee, și am aflat că aceste camere nu sunt amplasate mai departe de 250 metri de drum. De aceea, pentru setarea “speedcam_maxdistance_from_road” nu folosesc valoarea 1000, ci folosesc 250 sau 300.

Puteam să folosesc distanța 1000, și să nu testez cu diverse distanțe și trasee. Dar dacă folosesc 1000, probabil aplicația va utiliza mai multă memorie RAM, va funcționa mai lent, și va utiliza procesorul mai mult.

Și ca să aflu exact ce valoare să folosesc ca să nu fie prea mult, am testat pe aceleași trasee cu valorile 50, 100, 150, 200, 250, 300, și 1000. Și cu valoarea 250 am avut același număr de alerte radare, care l-am avut cu valoarea 1000. Deci, 200 nu e suficient, 250 e suficient, 300 e mai mult decât suficient, și 1000 e prea mult.

Apoi am adăugat setări pentru a activa alerte radar vorbite, fiindcă folosesc text-to-speech.

Deci ca să am alerte vorbite pentru toate radarele, nu doar pentru cele fixe, am adăugat în sys.txt următoarele setări:

Cod: Selectaţi tot

[warning]
speedcam_maxdistance_from_road=300
speedcam_enabled=1
speedcam_warning=1
is_spoken=1
say_camera_distance=1
say_camera_speed_limit=1
Scrie răspuns

Înapoi la “Tutoriale iGO”