Despre diferentele aparute la stabilirea unei rute la versiunile Primo 9.6.5

victorpetroi
Moderator
Mesaje: 405
Membru din: Vin Dec 16, 2016 6:26 pm
7
Has thanked: 766 ori
Been thanked: 1241 ori

Moderare

#1

Dum Feb 25, 2018 3:29 pm

Preluare de pe gpsforum.biz

Doar ce aparusera hartile Navteq Q3 2012. Pentru a se intelege despre ce este vorba va redau discutiile respective:

@gabonnix
Astazi, profitand de cateva ore libere am facut ultimele testari GPS inainte de plimbarea de anul nou. Din exces de zel am luat ambele aparate Navo 7" so Prestigio 4,3" cu ambele executiv varianta 245577 si acelasi pachet de harti NQ.Q3 ( fbl, fpa, fda, fsp) diferenta skin zic eu neesentiala V2.capucino si W.800. Pana aici toate bune si frumoase, numai ca, in oras, fiecare aparat indica o alta ruta, respectiv stabilea ruta pe alte strazi. In afara nu am sesizat diferente.
Pana la urma nu-i mare scofala, mai ales daca mergi pe un drum cunoscut dar, macar de amorul artei, are cineva idee de unde ar proveni diferenta?
Va multumesc si un week-end placut in continuare.

LE : Abia acum am obsrvat ca un exe are 9670 Kb / 02.09.2012 ier celalalt este botezat i3 si are 9576 kb / 05.07.2012. Ambele insa au indicativ 9.6.5.245577.


@raz12345
Pentru a identifica corect versiunea de iGO Primo 9.6.5 se poate utiliza tabelul de mai jos. Metoda cea mai sigură este verificând CRC(MD5) și size.
Din păcate nu se poate identifica o versiune corect după ce este afișat în Windows - Properties - Details, sau în aplicație în Help - About.
Executabilele modificate pentru a funcționa pe Windows Mobile (PDA) au CRC(MD5) diferit față de cel din tabel, dar nu și dimensiunea (size).
Orice altă variantă a unei versiuni care nu corespunde cu datele din tabel este fake

Imagine

@gabonnix
Multumesc, dar nu cred ca identificarea exe era problema principala. Ma gandeam daca este posibil sau probabil ca diferenta de rutare sa provina din exe. Din cate stiu eu - si e posibil sa ma insel - exe nu contin algoritmi de rutare depinzand complet de informatiile din fbl si fsp.

@adiv123
Inclin sa cred ca diferenta de rutare provine din exe daca ai folosit exact acelasi pachet de harti.

@gabonnix
Se pare ca ai dreptate. Am testat exe cu logo i3 cu sau fara fisiere .fsp. Chiar daca aceste fisiere nu sunt in rosu rutarea este absolut aceeasi si cu si fara .fsp. Am impresia ca desi le "vede" ( recunoaste), respectivul exe nu poate prelucra informatiile din fisierele fsp.

@raz12345

Precizare cu caracter general:

1. Algoritmii de rutare sunt implementați doar la nivelul fișierului executabil.
2. Fișierele .fbl, .fda, .fpa, .ftr, .fsp, .hnr, .hsp nu sunt altceva decât baze de date care conțin informații specifice (ca să se înțeleagă mai ușor putem face analogie cu o filă(worksheet) Excel care conține coloane și linii - în funcție de tipul fișierului fiecare linie conține datele unui NOD, cum ar fi latitudinea, longitudinea, etc. - structura și formatul acestor fișiere nu sunt publice).
3. Stabilirea rutei între două puncte de către aplicație, înseamnă generarea drumului de cost minim într-o structură de date de tip graf, unde funcția cost depinde de anumiți parametrii:
- statici - preluați din fișierele .fbl, .fsp, etc.
- dinamici - ex. fluxuri de informații care provin de la RDS-TMC / HTTP-TMC, etc.
- parametrii furnizați de utilizator (ruta cea mai scurtă / cea mai rapidă, evitări de trasee, etc.)

Revenind la post-ul de mai sus, cum în ambele cazuri s-au folosit aceleași fișiere din release-ul NT Q3.2012 .fbl, .fpa, .fsp (.fda nu are influență asupra rutei), pentru a identifica exact și a ajunge la o concluzie, este important să putem recrea situația respectivă. Este necesar de cunoscut:
- versiunea fișierelor executabile.
- punctele între care s-a realizat ruta, sau măcar punctele între care au apărut diferențe la rută.
- data și ora la care s-a realizat ruta (pentru că intervin parametrii din fișierul .fsp).
- verificat să existe aceleași fișiere de licențe, în ambele cazuri.

@gabonnix
Desi personal cred ca m-am lamurit, redau mai jos parametrii respectivi :
- ambele exe sunt 9.5.6.245577 data 06 iul 2012
-ruta a fost intre Calea Crangasi si Gara Progresu
-in teren deplasarea a fost azi intre orele 9 si 11 - cred ca aceste date nu mai sunt relevente deoarece, ulterior, am refacut traseul in simulare cu si fara .fsp iar traseele rezultate au fost identice
-pachetul de licente identic
Multumesc pentru stradania ce a ajunge la o concluzie corecta.

Parere personala : executabilul cu logo "i3" este fake si nu prelucreaza informatiile din fisierele .fsp, de aici si diferentele de rutare.
Scrie răspuns

Înapoi la “Tutoriale iGO”