garmin nuvi 2559 LM

Avatar utilizator
jitza sau ghita
Mesaje: 16
Membru din: Mar Ian 03, 2017 12:31 pm
7
Been thanked: 1 data

#1

Mie Iun 21, 2017 8:15 am

Buna ziua !
m-a pus bau-bau sa cumpar un garmin nuvi 2559 LM care are pe el ( l-am actualizat acum cateva zile folosindu-ma de utilitarul de la garmin) CN EUROPE NTU 2018.10 FOURSQUARE si CN EUROPE NTU 2018.10 SOUTHERN EUROPE. Am citit cateva postari in care se spunea ca hartile garmin se impart in 2 mari grupe SUD si NORD . Dar de fapt gps-ul meu are doar ITALIA si SPANIA (cred). Si astea sunt bune, dar pe mine ma intereseaza GERMANIA, FRANTA, BELGIA, OLANDA in special. Ce trebuie sa fac ca sa am ce mi-am dorit :
1. sa nu pierd upgradul gratuit la hartile care sunt in memoria interna a gps;
2. pe un card de memorie sa pun hartile tarilor care ma intereseaza, iar gps-ul sa le vada;
3. ce trebuie sa pun pe cardul de memorie ca sa determin gps-ul sa citeasca/scrie noile harti;
4. pot folosi hartile originale alaturi de cele de pe cardul de memorie
============
multumesc anticipat tuturor care imi vor da un sfat/link pertinent !
=============
P.s. Daca am postat acest subiect unde nu trebuie, rog administratorul sa il mute acolo unde trebuie.
Avatar utilizator
rcv64
Moderator
Mesaje: 4637
Membru din: Mie Dec 14, 2016 9:24 am
Answers: 1
7
Localitate: La mare
Has thanked: 928 ori
Been thanked: 4036 ori

Moderare

#2

Mie Iun 21, 2017 10:05 am

jitza sau ghita scrie:Buna ziua !
m-a pus bau-bau sa cumpar un garmin nuvi 2559 LM care are pe el ( l-am actualizat acum cateva zile folosindu-ma de utilitarul de la garmin) CN EUROPE NTU 2018.10 FOURSQUARE si CN EUROPE NTU 2018.10 SOUTHERN EUROPE. Am citit cateva postari in care se spunea ca hartile garmin se impart in 2 mari grupe SUD si NORD . Dar de fapt gps-ul meu are doar ITALIA si SPANIA (cred). Si astea sunt bune, dar pe mine ma intereseaza GERMANIA, FRANTA, BELGIA, OLANDA in special. Ce trebuie sa fac ca sa am ce mi-am dorit :
1. sa nu pierd upgradul gratuit la hartile care sunt in memoria interna a gps;
2. pe un card de memorie sa pun hartile tarilor care ma intereseaza, iar gps-ul sa le vada;
3. ce trebuie sa pun pe cardul de memorie ca sa determin gps-ul sa citeasca/scrie noile harti;
4. pot folosi hartile originale alaturi de cele de pe cardul de memorie
============
multumesc anticipat tuturor care imi vor da un sfat/link pertinent !
=============
P.s. Daca am postat acest subiect unde nu trebuie, rog administratorul sa il mute acolo unde trebuie.

La acest model ptr. a pune alte harti decat cele oficiale, trebuie deblocat. Un tutorial de deblocare se gasesti aici.

https://www.gpszone.ro/viewtopic.php?f=48&t=67
Nu-mi mai trimite-ti mesaje pe email, raspund rar la ele, rezolvam toate problemele aici pe forum.
Avatar utilizator
jitza sau ghita
Mesaje: 16
Membru din: Mar Ian 03, 2017 12:31 pm
7
Been thanked: 1 data

#3

Mie Iun 21, 2017 11:53 am

Multumesc !
dar am cateva neclaritati :
1. pe sait se gasesc harti oficiale care le pot pune pe card memorie , ca sa nu mai fac pasii de deblocare ?
2. daca urmez pasii din linkul de deblocare :
2.1. pierd posibilitatea de update pentru hartile care le am ?
2.2. voi folosi numai hartile care le voi downloada ?
2.3. pot folosi in paralel ambele harti ( memoria interna si card SD) ?
3. am contactat pe internet o persoana care mi-a spus ca imi trimite contra cost ( nesemnificativ) harti pentru gps-ul meu, pe care eu pot sa le pun pe un card microSD (nici o problema pentru mine) si voi avea tot ce vreau. Este posibil sau este teapa ? Mi-a spus ca nu voi putea face update.
Imi pare rau daca plictisesc cu intrebarile mele, dar cunostiintele mele legate de acest producator/soft este nul.
Avatar utilizator
jitza sau ghita
Mesaje: 16
Membru din: Mar Ian 03, 2017 12:31 pm
7
Been thanked: 1 data

#4

Mie Iun 21, 2017 12:03 pm

Salut !
am dat o geana pe forum si am facut rau ca am o alta neclaritate : am vazut ca sunt topicuri cu harti EUROPE NT precum si EUROPE NTU ( asa am eu). Care este deosebirea ? Dar daca scrie CN EUROPE NTU ?
Avatar utilizator
rcv64
Moderator
Mesaje: 4637
Membru din: Mie Dec 14, 2016 9:24 am
Answers: 1
7
Localitate: La mare
Has thanked: 928 ori
Been thanked: 4036 ori

Moderare

#5

Mie Iun 21, 2017 1:02 pm

jitza sau ghita scrie:Salut !
am dat o geana pe forum si am facut rau ca am o alta neclaritate : am vazut ca sunt topicuri cu harti EUROPE NT precum si EUROPE NTU ( asa am eu). Care este deosebirea ? Dar daca scrie CN EUROPE NTU ?


CN EU NT - City Navigator Europe NT (New Technology)
CN EU NT U - City Navigator Europe NT Unicode
Versiunea Unicode poate afișa caractere și semne chirilică și alte limbi (cum ar fi limba greacă, poloneză, letonă etc.)
Nu toate dispozitivele acceptă unicode. Versiunea Unicode este pentru dispozitivele mai noi. Dispozitivele mai vechi afișează corect harta, dar pot apărea probleme cu căutarea adreselor.
Nu-mi mai trimite-ti mesaje pe email, raspund rar la ele, rezolvam toate problemele aici pe forum.
Avatar utilizator
jitza sau ghita
Mesaje: 16
Membru din: Mar Ian 03, 2017 12:31 pm
7
Been thanked: 1 data

#6

Mie Iun 21, 2017 6:18 pm

jitza sau ghita scrie:Multumesc !
dar am cateva neclaritati :
1. pe sait se gasesc harti oficiale care le pot pune pe card memorie , ca sa nu mai fac pasii de deblocare ?
2. daca urmez pasii din linkul de deblocare :
2.1. pierd posibilitatea de update pentru hartile care le am ?
2.2. voi folosi numai hartile care le voi downloada ?
2.3. pot folosi in paralel ambele harti ( memoria interna si card SD) ?
3. am contactat pe internet o persoana care mi-a spus ca imi trimite contra cost ( nesemnificativ) harti pentru gps-ul meu, pe care eu pot sa le pun pe un card microSD (nici o problema pentru mine) si voi avea tot ce vreau. Este posibil sau este teapa ? Mi-a spus ca nu voi putea face update.
Imi pare rau daca plictisesc cu intrebarile mele, dar cunostiintele mele legate de acest producator/soft este nul.


ca sa ma dumiresc mai bine asupra acestui soft, acestea sunt intrebarile care le am. Rog sa imi dea cineva, de preferinta moderatorul de la care am mai primit cu promptitudine, raspunsuri pertinente. Sunt presat de timp, peste 1 saptamana voi avea nevoie de el si de aceea va rog sa intelegeti insistenta mea.
cu stima, ghita
Avatar utilizator
rcv64
Moderator
Mesaje: 4637
Membru din: Mie Dec 14, 2016 9:24 am
Answers: 1
7
Localitate: La mare
Has thanked: 928 ori
Been thanked: 4036 ori

Moderare

#7

Joi Iun 22, 2017 4:57 am

jitza sau ghita scrie:
jitza sau ghita scrie:Multumesc !
dar am cateva neclaritati :
1. pe sait se gasesc harti oficiale care le pot pune pe card memorie , ca sa nu mai fac pasii de deblocare ?
2. daca urmez pasii din linkul de deblocare :
2.1. pierd posibilitatea de update pentru hartile care le am ?
2.2. voi folosi numai hartile care le voi downloada ?
2.3. pot folosi in paralel ambele harti ( memoria interna si card SD) ?
3. am contactat pe internet o persoana care mi-a spus ca imi trimite contra cost ( nesemnificativ) harti pentru gps-ul meu, pe care eu pot sa le pun pe un card microSD (nici o problema pentru mine) si voi avea tot ce vreau. Este posibil sau este teapa ? Mi-a spus ca nu voi putea face update.
Imi pare rau daca plictisesc cu intrebarile mele, dar cunostiintele mele legate de acest producator/soft este nul.


ca sa ma dumiresc mai bine asupra acestui soft, acestea sunt intrebarile care le am. Rog sa imi dea cineva, de preferinta moderatorul de la care am mai primit cu promptitudine, raspunsuri pertinente. Sunt presat de timp, peste 1 saptamana voi avea nevoie de el si de aceea va rog sa intelegeti insistenta mea.
cu stima, ghita

Incerc sa-ti raspund eu la intrebarile tale, rog colegii sa ma completeze cu date suplimentare:
1.. Fara deblocare nu poti pune harti noi de pe site.
2.1 Dupa deblocare nu mai poti face update oficial de pe site-ul Garmin
2.2 Afirmativ
2.3 Afirmativ (doar harti de pe site-ul gps.zone)
Nu-mi mai trimite-ti mesaje pe email, raspund rar la ele, rezolvam toate problemele aici pe forum.
Avatar utilizator
Dan
Mesaje: 546
Membru din: Mie Dec 14, 2016 9:30 am
7
Has thanked: 221 ori
Been thanked: 1264 ori

#8

Joi Iun 22, 2017 6:27 am

Daca vrei toata Europa, sau tarile care le spui mai sus trebuie neaparat sa faci deblocare, altfel nu ai cum. Intradevar vei pierde update-ul gratuit dar din cate ne spui update-ul este numai pentru Italia si Spania, deci oricum nu stiu cat te ajuta. Daca tii neaparat si la garantie atunci cu parere de rau te anunt ca o vei pierde in cazul in care faci deblocare. Drumuri bune.
Avatar utilizator
jitza sau ghita
Mesaje: 16
Membru din: Mar Ian 03, 2017 12:31 pm
7
Been thanked: 1 data

#9

Joi Iun 22, 2017 5:14 pm

Multumesc pentru raspunsuri !
Inca nu stiu ce presupune deblocarea, ce fisiere, baze de date, se modifica in folderul .system al aparatului. Cred ca exista o modalitate mult mai simpla de acceptare a hartilor mai noi daca modifici cateva linii de program, cu conditia ca ele sa fie in formatul acceptat de garmin. Dar care sunt alea ?
Am gasit pe internet un articol legat de Garmin City Navigator europe NT 2016 care mi se pare f. interesant : http://getintopc.com/softwares/navigation/garmin-city-navigator-europe-nt-2016-free-download/.
Sunt interesat de parerea expertilor in legatura cu acest articol !
astept cu nerabdare pareri !
Scrie răspuns

Înapoi la “Harti si content Garmin”