Tomtom Go620 WIFI_Harti / Actualizari

AlexandruGalati
Mesaje: 3
Membru din: Sâm Aug 07, 2021 1:30 pm
2
Has thanked: 1 data

#1

Mie Aug 11, 2021 8:55 am

Va salut colegi si sper ca postez unde trebuie , nu doresc sa deranjez pe nimeni , insa cu functia search nu am gasit raspunsul la ceea ce doresc sa intreb :
Am un Tomtom Go620 wifi , ce vreau sa zic este ca imi vin regulat ( la cca cateva luni ) mesaje de update harti , insa aceste updateuri nu stiu ce se intampla cu ele ca sunt foarte mari ca dimensiune , in conditiile in care sunt cu ele la zi , urmatorul update este din nou de cate 3-4-8 Gb de fiecare harta , oarecum am impresia ca descarca de la zero harta , e o problema oare ? Gresesc undeva cand ii dau eu update ?
Alta intrebare este , de ce descarca atat de greu , asa e normal fiind vb de mult gb sau se misca al meu greu ?
Daca imi aduc aminte bine inainte update isi facea rapid si era de dimensiuni mici updateul , acum la toate hartile cere update de 3-4-8 gb in functie de harta , iar asta mi se pare dubios .
Actualizarea aparatului propriu zis cum se face ?
Va multumesc mult si astept cu interes indrumarea voastra
Avatar utilizator
Dan
Mesaje: 546
Membru din: Mie Dec 14, 2016 9:30 am
7
Has thanked: 221 ori
Been thanked: 1264 ori

#2

Joi Aug 12, 2021 6:47 am

Salut. Update-ul se face atunci cand e conectat la wi-fi, el sterge automat toata harta veche dupa care face download la cea noua si o instaleaza in aparat. E normal sa dureze pentru ca harta e mare, peste 4 gb. Update-ul nu se face prin corectarea hartii cum credeai tu ci prin inlocuirea ei in totalitate.
Avatar utilizator
ciripian
Mesaje: 64
Membru din: Sâm Mar 04, 2017 6:53 am
7
Has thanked: 14 ori
Been thanked: 92 ori

#3

Joi Aug 12, 2021 2:20 pm

Pune un microsd in tomtom macar de vreo 16 gb sa nu mai ai treaba , il formatezi din tomtom , apoi adaugi ce harti vrei , sau stergi din hartile care le ai , poti instala o harta mica , care sa nu te interese ca sa poti sterge o harta mare ca apoi sa poti actualiza .
AlexandruGalati
Mesaje: 3
Membru din: Sâm Aug 07, 2021 1:30 pm
2
Has thanked: 1 data

#4

Dum Aug 22, 2021 7:06 am

Da , eu am crezit ca doar se adauga corecturile hartilor .
Card am in aparat .
Update-ul aparatului propriu zis , cum il fac ?
Multumesc
Scrie răspuns

Înapoi la “TomTom software si harti”