cum activez text to speech?

cr758
Mesaje: 20
Membru din: Joi Feb 13, 2020 8:59 am
4
Been thanked: 3 ori

#1

Mar Ian 10, 2023 2:49 pm

Folosesc iGO 9.18 pe un dispozitiv cu Android 10. iGO include voce în limba română. iGO nu include motor text-to-speech, dar poate folosi motorul text-to-speech care e inclus în Android.

Motivul pt. care vreau să activez text-to-speech în iGO e fiindcă vreau să verific dacă vocea sună mai natural decât cea integrată în iGO.

Am văzut discuții pe un forum, unde unele persoane au avut probleme după ce au activat text-to-speech. Ceea ce indică faptul că e dificil să configurezi corect text-to-speech în iGO.

Care sunt setările corecte pt. a activa text-to-speech în iGO NextGen pt. Android?
Avatar utilizator
nina
Mesaje: 572
Membru din: Joi Dec 15, 2016 4:03 pm
7
Has thanked: 347 ori
Been thanked: 1457 ori

#2

Mar Ian 10, 2023 3:27 pm

Cea mai bună voce tts în limba română este aici viewtopic.php?f=84&t=99&hilit=voce+tts+android
În funcție de meniul aparatului după instalare Setări/Gestionare generală/Transformare text in vorbire/Motor preferat/VocalizerEx tts
cr758
Mesaje: 20
Membru din: Joi Feb 13, 2020 8:59 am
4
Been thanked: 3 ori

#3

Dum Ian 15, 2023 10:21 pm

Am testat, și e mai bine cu TTS decât cu vocea pre înregistrată. Fiindcă spune denumirea străzilor, spune limita de viteză, și alertele pt. radar nu sunt redate împreună cu muzica.

Dar am niște întrebări.

Acele fișierele TTS Liana din "igo > content > voice" sunt originale sau modificate? Adică sunt traduse profesional de experți în traducere, sau sunt traduse de amatori? Care e originea lor? Au fost copiate de pe o navigație gps dedicată cu igo primo și windows ce?

Vocea TTS de la Vocalizer, uneori se oprește brusc înainte să termine de spus toată propoziția. Se poate rezolva cu o setare în sys.txt?

Sunt câteva cuvinte care nu le pronunță corect. De exemplu, dacă o stradă are cuvântul "Gheorghe" în denumire, vocea Ioana de la Vocalizer spune "ghiore" în loc să spună "Gheorghe". Nu știu dacă există o rezolvare pt. cuvintele pronunțate incorect.
Avatar utilizator
nina
Mesaje: 572
Membru din: Joi Dec 15, 2016 4:03 pm
7
Has thanked: 347 ori
Been thanked: 1457 ori

#4

Lun Ian 16, 2023 3:06 pm

Am înțeles că folosești nextgen . Încearcă una din aceste voci
Fişiere ataşate
voice.zip
(326.58 KiB) Descărcat de 132 ori
cr758
Mesaje: 20
Membru din: Joi Feb 13, 2020 8:59 am
4
Been thanked: 3 ori

#5

Mar Sep 26, 2023 3:36 am

Am testat aceste fișiere voce tts din acest thread, și am ales să folosesc TTS_Titanos.zip.

Acest forum e singurul loc unde am găsit un fișier voce tts în limba română acceptabil. Inițial am vrut să traduc în română un fișier voce tts în limba engleză obținut de pe alt forum, dar am renunțat că era prea dificil.

Am testat în Android 7, iGO NextGen 9.18, Vocalizer 3.4.3.

Fișierele care nu au fost recunoscute de iGO NextGen sunt:
  • Lastun_X7.zip
  • Voice_TTS-nua-rom-f1-lua-full-155mrf22.zip
Fișierele care au fost recunoscute de iGO NextGen sunt:
  • TTS_Titanos.zip
  • Voice_TTS_Pro_Android_Romanian.zip
  • TTS_Android_RO_by_Adrian.zip
  • TTS_NextGen_Ro_Ext.v1.0.zip
  • TTS-Pro-Simona_NextGen.zip
  • Voice_TTS Android RO GPSForum 1.5.zip
  • Voice_TTS Android RO GPSForum 1.5G.zip
Dintre fișierele recunoscute, doar TTS_Titanos.zip și Voice_TTS_Pro_Android_Romanian.zip le consider acceptabile. Celelalte au greșeli și au traduceri incorecte. Și TTS_Android_RO_by_Adrian.zip conține limbaj obscen.
Scrie răspuns

Înapoi la “Discutii generale iGO”