Gps jammer

Enigma31
Mesaje: 314
Membru din: Dum Iul 16, 2017 1:23 pm
6
Has thanked: 173 ori
Been thanked: 146 ori

#1

Dum Ian 20, 2019 9:06 pm

Salutare colegi din nou!
De curând mi-a vorbit un coleg despre o problemă cu semnalul la GPS foarte curioasa și anume că în camion nu are semnal gps deloc nici pe aparat dedicat,nici pe telefoane ( având două sau mai multe),dar imediat cum coboară din camion are semnal cu precizie ridicata etc fapt care m-a mirat foarte mult fiind prima dată când am auzit despre așa ceva și în urma unor căutări pe internet am aflat despre ,,gps jammer ,, cum că ,,ceva,, blochează semnalul gps.
Întrebarea mea e dacă voi ați avut vreodată probleme asemănătoare și dacă ați detectat ce anume bruia acel semnal,sau daca există soluții alternative gen instalarea unui soft ,,anti jammer,, etc.
Ca de obicei cu mulțumirile de rigoare anticipate bineînțeles!
P.S: nu am găsit nimic pe forum legat de acest subiect și de aceea am creat altul nou!
Avatar utilizator
alex1963
Mesaje: 1163
Membru din: Mie Dec 14, 2016 6:49 am
7
Localitate: Drobeta Tr.Severin
Has thanked: 1315 ori
Been thanked: 956 ori

#2

Dum Ian 20, 2019 9:29 pm

Avatar utilizator
ablbd
Moderator
Mesaje: 738
Membru din: Joi Dec 15, 2016 5:15 pm
7
Has thanked: 96 ori
Been thanked: 1439 ori

Moderare

#3

Lun Ian 21, 2019 5:27 am

Precizari: frecenta GPS este de 1575,42 MHz, adica 10,23MHz x 154. Semnalul GPS va fi blocat atunci cind modulatorul FM are o frecventa multiplu de 10,23 MHz, de exemplu 10,23x8=81,84 MHz, 10.23*9=92,07 etc. Alege frecventa modulatorului in asa fel ca sa nu fie multiplu de 10,23 MHz. Motivul este ca orice oscilator genereaza armonici(multipli intregi ai frecventei oscilatorului), inclusiv cel al radioului din masina. Eliminarea armonicilor este costisitoare, presupune multe sisteme pasive de filtrare care incarca circuitul. Cum radioul masinii are un ecran metalic si spatiu suficient pentru astfel de circuite, este mai putin probabil ca acesta sa fie sursa armonicii care cade in banda GPS.
Daniel Cristea
Mesaje: 370
Membru din: Vin Apr 20, 2018 8:03 am
6
Has thanked: 16 ori
Been thanked: 436 ori

#4

Lun Ian 21, 2019 2:24 pm

Oscilatoarele ieftine chiar daca toate in ziua de azi sunt cu quartz la baza ele emit nu doar pe frecventa principala si armonicele ei pare si impare nefiltrate corect si neecranate dar si pe alte frecvente nedorite si armonicele lor cu o intensitate intradevar mai mica decat frecventa principala dar lipsa ecranarii face ca semnalul sa fie indeajuns de puternic incat sa bruiesze un aparat GPS aflat la 1-2 m distanta ! Deci in general se va evita folosirea modulatoarelor in cabina cu un GPS ! Eu nu am gasit inca un modulator indeajuns de bun incat sa nu influenteze DELOC un aparat gps.. Si in afara de L1 o armonica poate bruia si cea de a doua frecventa purtatoare de informatie L2...Oricum rau
Scrie răspuns

Înapoi la “Discutii generale iGO”