Igo Europa 2015.Q4
-
- Mesaje: 314
- Membru din: Dum Iul 16, 2017 1:23 pm
- 6
- Has thanked: 173 ori
- Been thanked: 146 ori
Salutare din nou....Abia acum am observat mesajul fiindca am fost plecat....Misterul consta in faptul ca de cand folosesc Igo,hartile din 2015.q4 mi se par cele mai complete...Am zis in repetate randuri pe acest forum ca hartile noi dau foarte multe erori (nu zic asta ca sa discreditez pe cineva,ci doar pentru a contribui constructiv si sa vedem daca intre toti putem face niste harti mai fiabile).In diferite ocazii mi s-a zis ca aparatul e de vina,apoi parametrii traseului etc....dar eu repet si insist ca sunt hartile...Am colegi portughezi care merg de la Barcelona la Oporto cu harti din 2017.q1(aparate cumparate din magazin in urma cu 6 luni si care au probleme cu traseul),eu pe aparatul meu am in prezent 2017.q2 si tocmai am revenit dintr-o plimbare de vreo 300 de km unde cunosc drumul foarte bine si cred ca mai aveam putin si aruncam aparatul pe geam....Ma tot trimitea pe niste drumuri imaginare,ma trimitea dincolo de destinatie cu vreo 30 de km ca apoi sa ma intoarca si sa ma aduca unde se presupune ca era punctul final.Am incercat cu trasee alternative,cu plata,fara plata,cu camion,fara camion,cu incarcatura,fara incarcatura ca sa recunoasca restrictii etc si nimic....Am un frate care merge saptamanal in Franta....La Montpelier au fost ceva lucrari prin zona in anii din urma dar acum s-au terminat,acolo alte erori....(bineinteles cu un aparat diferit,o versiune de harti diferita etc)Concluzie....nu tot ce e nou e si bun si 2015.q4 au fost hartile cu care eu personal am ajuns la destinatii de cele mai multe ori fara probleme prin Europa....Astept cu nerabdare sa vad ce aduce ,,mosul,, si daca 2017.q4 vor fi mai reusite.Nu am vrut sa ma intind atat cu explicatiile,dar am vrut sa fiu suficient de clar ca sa inteleaga toti oamenii,iar cine nu crede in erorile despre care va vorbeam,sa ma contacteze pe privat si va dau adrese concrete din Europa ca sa vedem pe unde va trimite pe voi aparatele sau hartile voastre.
Aici am pus o simulare https://www.gpszone.ro/viewtopic.php?f= ... 4&start=45 post #54 si nu vad erori.
Interesanta optica .. in primul rand Q4 2015 sunt depasite cu mult, (nici Q3 2017 nu sunt grozave, asa e) de atunci sau construit sute chiar mii de km de E-uri, A-uri, , intersectii, sensuri obligatorii..
Te vaieti ca mergi doar in plimbare ? Dar cati TIR-isti (prieteni, rude etc.) am ajutat nu se plang in halul asta ba mai mult chiar m-au felicitat ca GPS-ul ii scoate din f. multe.
Iar ca sfat dupa ce faci itinerariul verifici TOT TRASEUL si daca-l cunosti cat de cat corectezi cu puncte intermediare eu spre exemplu un traseu de 1200 km pun cam 5-6 pct. ca altfel fac 1500km si nu imi convine sa pierd timp, combustibil pt. 10 minute cat corectez .
PS daca faci aceiasi ruta cu aceiasi parametrii dar pe aparate diferite si/sau programe diferite o sa ai multe surprize
Interesanta optica .. in primul rand Q4 2015 sunt depasite cu mult, (nici Q3 2017 nu sunt grozave, asa e) de atunci sau construit sute chiar mii de km de E-uri, A-uri, , intersectii, sensuri obligatorii..
Te vaieti ca mergi doar in plimbare ? Dar cati TIR-isti (prieteni, rude etc.) am ajutat nu se plang in halul asta ba mai mult chiar m-au felicitat ca GPS-ul ii scoate din f. multe.
Iar ca sfat dupa ce faci itinerariul verifici TOT TRASEUL si daca-l cunosti cat de cat corectezi cu puncte intermediare eu spre exemplu un traseu de 1200 km pun cam 5-6 pct. ca altfel fac 1500km si nu imi convine sa pierd timp, combustibil pt. 10 minute cat corectez .
PS daca faci aceiasi ruta cu aceiasi parametrii dar pe aparate diferite si/sau programe diferite o sa ai multe surprize
-
- Mesaje: 314
- Membru din: Dum Iul 16, 2017 1:23 pm
- 6
- Has thanked: 173 ori
- Been thanked: 146 ori
Calul de dar nu se cauta la dinti misuc....Poate de aceea nimeni nu se ,,vaieta,,....sau poate nu dispun de tot atat timp cat mine pentru a intra pe aici sa spuna ce si cum....Tot ce faceti aici este foarte de apreciat,eu am primit de foarte multe ori ajutor si datorez foarte multe unor persoane de pe acest forum,insa acest lucru nu ma poate impiedica sa spun ceea ce stiu si anume ca hartile mai noi dau foarte multe erori....Personal,prefer ca un gps sa-mi calculeze ruta bine ca si km si sa-mi gaseasca destinatia fara ocolisuri,iar daca apar rotunde pe traseu ,,neprevazute,, am sa reduc viteza si am sa trec prin ele la fel ca si cum ar fi linie dreapta....am sa revin si cu cateva capturi ale ecranului ca sa vezi despre ce ,,ocolisuri,, vorbesc....Iar in ceea ce priveste plimbarea,cea de ieri a fost de placere,dar si eu muncesc ca sofer pe TIR si de 12-13.000 km nu scad in nici o luna,asa ca stiu despre ce vorbesc cand vorbesc de erori si la randul meu am si eu rude,colegi,prieteni care ei se plang(pentru ca au dat bani la magazin si sunt nemultumiti de produsul cumparat),dar repet....calul de dar nu se cauta la dinti....