Garmin Drivesmart 61
Buna.Am si eu un Garmin Drivesmart 61 si ma confrunt cu o problema si anume la reconfigurarea traseului dureaza destul de mult , cam 20 pana la 40 secunde depinde de situatie. La o greseala de abordare a traseului la conducere este destul de ciudat pentru ca nu vei stii ce decizie sa iei pana nu primesti informația de reconfigurare a traseului.Mai am un Garmin 3590 care se comporta foarte bine la reconfigurare durand cel mult 5 secunde. Daca cineva poate sa ma lamureasca daca asa e normal sau am eu ceva gresit la setari.Multumesc.
-
- Mesaje: 528
- Membru din: Mie Dec 14, 2016 6:07 pm
- 7
- Has thanked: 87 ori
- Been thanked: 191 ori
Pai vezi ce setări ai pe 3xxx și fa la fel și pe 61.
La setări ruta încearcă sa scoți drumuri neasfaltate, bacuri.
La setări ruta încearcă sa scoți drumuri neasfaltate, bacuri.
-
- Mesaje: 138
- Membru din: Joi Dec 15, 2016 12:54 pm
- 7
- Localitate: Buzau
- Has thanked: 37 ori
- Been thanked: 23 ori
De regula Garmin este lent lent, incearca sa faci traseul pe segmente mai mici. Maxim 2-300 km. Apoi vezi cum se comporta. Eu am avut un drivesmart 70 care daca dadeam trasee de la Buzau la Arad de exemplu dura destul de mult pana configura, mai ales daca eram in intersectii cu mai multe variante si sau drumuri apropiate. Nu ai ce sa ii faci, sincer stiu ca pare aiurea, dar Igo bate la fund Tomtom si Garmin dpdv. Ma refer ca soft nu ca si aparat care la garmin se stie ca au cel mai bun display ca si contrast/luminozitate.
-
- Mesaje: 7
- Membru din: Mar Iun 20, 2017 3:35 pm
- 6
"Eu am avut un drivesmart 70 care daca dadeam trasee de la Buzau la Arad de exemplu dura destul de mult pana configura, mai ales daca eram in intersectii cu mai multe variante si sau drumuri apropiate".
Kapp007, sa inteleg ca, in Romania, ai fost dezamagit de hartile de la Garmin ? (te intreb pentru ca tocmai mi-am luat si eu Garmin Drivesmart 70 si vreau sa ma lamuresc in ce masura pot conta pe el).
Kapp007, sa inteleg ca, in Romania, ai fost dezamagit de hartile de la Garmin ? (te intreb pentru ca tocmai mi-am luat si eu Garmin Drivesmart 70 si vreau sa ma lamuresc in ce masura pot conta pe el).
-
- Mesaje: 528
- Membru din: Mie Dec 14, 2016 6:07 pm
- 7
- Has thanked: 87 ori
- Been thanked: 191 ori
Nu cred ca hărțile sunt rele ci softul de procesare este lent.
Acum 4 ani am avut un 2495 sau ceva de genul, ruta foarte repede și bine.
Acum 4 ani am avut un 2495 sau ceva de genul, ruta foarte repede și bine.
-
- Mesaje: 138
- Membru din: Joi Dec 15, 2016 12:54 pm
- 7
- Localitate: Buzau
- Has thanked: 37 ori
- Been thanked: 23 ori
Salut, hartile sunt bune nu iti face griji, merg bine in toata europa, dar ca toate hartile mai contin si erori, mai degraba lipsuri, gandestete ca hartile apar de 3 ori pe an, daca o harta a aparut azi asta nu inseamna ca este completa la zi. Culegerea de date incepe cu cateva luni in urma, practic hartile aparute azi sunt vechivde 4-6 luni chiar. Posibil ca un rond care este facut acum 4 luni sa nu fie iar unul facut de 2 saptamani sa apara. La garmin softul este bun si atat, nu este foarte bun. Colegul "Nelu" chiar mai am si acum un 2495 care merge bine dar in nota Garminului.
Am privit inca o data intre cele doua aparate si ca si diferente la setarile de rutare am descoperit ca aveam debifat feribotul. Acum la setari sunt identice, le-am facut la fel, sunt curios daca asta era cauza lentorii la reconfigurarea traseului.
-
- Mesaje: 528
- Membru din: Mie Dec 14, 2016 6:07 pm
- 7
- Has thanked: 87 ori
- Been thanked: 191 ori
Nu este de acolo. Înseamnă că are un procesor mai slab, de aici și viteza de calculare mica.
De 2495 eu am fost mulțumit atunci, din neatenție am distrus mufa de alimentare.
În prezent folosesc IGO din navigația mașinii iar ocazional tomtom go pe android pentru traficul în timp real.
De 2495 eu am fost mulțumit atunci, din neatenție am distrus mufa de alimentare.
În prezent folosesc IGO din navigația mașinii iar ocazional tomtom go pe android pentru traficul în timp real.
Revin din nou cu un ultim post.Un drum mai lung ma facut sa gasesc rezolvarea si anume in meniu la setari/navigare/taxe /drumuri cu taxa/permitere. Eu aveam pus evitare si statea sa se gandesca foarte mult, acum in 6 secunde gaseste orice ruta peste o mie de kilometrii si la reconfigurare dureaza mai putin de 2 secunde.Eu zic ca acum timpii sunt mai mult decat rezonabili.Se poate inchide topicul si multumesc tuturor care s-au implicat in rezolvare.