soft modificari

neamtmischu
Mesaje: 19
Membru din: Mar Feb 06, 2018 10:06 am
6
Has thanked: 8 ori
Been thanked: 2 ori

#1

Sâm Iul 07, 2018 5:54 pm

salutare nu am gasit nicaieri un program sau ceva pentru ca as vrea sa modific culorile de pe harti,,SCHEME,, din toate sutele de variante nu am gasit una pe placul meu ,,,gerda day primo...este una apropiata....ma intereseaza sa se evidentieze autostrazile,,,,zonele industriale sa fie cu negru ,,,orasele gri...si tot asa ....daca ar exista asemenea program ar fii ok...eu nu am gasit sau nu am stiut sa intreb cum trebuie pe GOOGLE :mrgreen:
dorxter
Mesaje: 14
Membru din: Joi Dec 15, 2016 8:50 am
7
Has thanked: 5 ori
Been thanked: 8 ori

#2

Mar Iul 10, 2018 9:18 am

Eu am procedat astfel: iei o schema cat mai apropiata de ceea ce vrei si o salvezi cu alt nume. Dublu clic pe arhiva - nu dezarhivezi ca s-ar putea sa ai probleme. In arhiva sunt de obicei doua fisiere: "color.ini" si "content.nng". Deschizi color.ini cu notepad si vei gasi instructiuni de genul:
......
planned_road_ext="", 66,58,108
planned_road_offroad="", 255,0,96
planned_road_offroad_ext="", 120,16,45
planned_road_visited="", 88,77,144
planned_road_visited_ext="", 66,58,10
......
unde cifrele "..., 66,58,108" sunt culorile reprezentate pe harta, in format RGB. Prin schimbarea cifrelor se schimba colori/nuante.

De exemplu "planned_road_ext="", 66,58,108" este chenar pentru drumuri pe ruta planificata si este un mov inchis. Daca modifici in "planned_road_ext="", 200,0,0", chenarul va fi rosu.
Referitor la orase, zone industriale, ..., eu nu am umblat, trebuie sa descifrezi fisierul "color.ini", sau poate te ajuta altcineva, cu mai multa experienta ca mine.
Scrie răspuns

Înapoi la “Discutii generale iGO”