Este posibil să deblochezi un COMAND NTG 2.5 cu WinCE 5.0?

IVv
Mesaje: 3
Membru din: Vin Dec 30, 2016 8:05 pm
7
Has thanked: 2 ori

#1

Sâm Noi 25, 2023 11:12 am

Bună ziua!

În trecut m-am mai jucat cu niște GPS-uri cu WinCE pe care le-am deblocat prin diverse metode, având la dispoziție tot felul de tutoriale și fișiere necesare.

A trecut ceva timp de atunci și acum mă gândeam dacă este posibil să deblochez un sistem COMAND NTG 2.5 (montat pe multe dintre Mercedesurile din perioada 2008-2012). Sistemul are la bază WinCE 5.0 ca majoritatea GPS-urilor pe care le-am avut. Are slot SD - unul foarte pretențios, un singur card SD mi-a mers din câte am probat. Trebuie să fie de maxim 2GB, neapărat SD (nu SDHC sau SDXC și nu miniSD+adaptor). Am găsit unul pierdut de vreo 512 mb care își face treaba.
Nu am găsit pe nicăieri alte informații utile pe net despre ce vreau să încerc.

Ce vreau să obțin / să încerc:

- modificare anumiți parametrii la care nu am acces prin intermediul diagnozei. Deși folosesc DAS cu developer kit și Vediamo, tot nu pot modifica anumite chestiuni. Aș putea prin introducerea de comenzi manuale direct în EEPROM, dar acolo deja intru în altă lume.
De principiu vreau să fac 2 chestii mici. Sistemul ăsta are un glitch și o dată la câțiva ani își resetează data și o blochează cândva în 2004. Nu am nicio altă metodă de overwrite, așa că vreau să o modific „din spate”.
A doua chestie ar fi că vreau să activez VIM (video-in-motion) - nu ca să mă uit la filme în timpul mersului, ci ca să conectez o interfață de screen-share (am deja intrări video în sistem) și să difuzez navigația de pe telefon pe ecran. Există „băieți” care fac acest lucru prin intermediul unor scripturi puse în carduri SD, beneficiind de WinCE-ul care e la bază. Deci posibil este.

Am la dispoziție fișierele pentru firmware update (care se poate face prin SD sau CD/DVD), dacă e ceva ce m-ar ajuta acolo.

Cu ce încep? Știți vreun ghid de deblocare „universal”?

Mulțumesc!
Scrie răspuns

Înapoi la “Sisteme de navigatie din fabrica - alte marci”