Firmware Medianav + Actualizare harti

Scrie răspuns
nelu_242000
Mesaje: 525
Membru din: Mie Dec 14, 2016 6:07 pm
7
Has thanked: 87 ori
Been thanked: 189 ori

#76

Dum Iun 17, 2018 7:05 am

reluf55 scrie:
Dum Iun 17, 2018 6:24 am
Salut nelu_242000, e in regula daca se descarca in notepad, il pot pune asa pe stick? Il descarc din primul post, versiunea 9.1.3. Mersi.
Cand ajungi la pagina de descarcat, nu dai sa il deschizi, ci in dreapta sus te conectezi cu contul DRIVE, apoi descarci cu sageata din dreapta sus.
nelu_242000
Mesaje: 525
Membru din: Mie Dec 14, 2016 6:07 pm
7
Has thanked: 87 ori
Been thanked: 189 ori

#77

Dum Iun 17, 2018 7:08 am

nelu_242000 scrie:
Dum Iun 17, 2018 6:57 am
MACLASE44 scrie:
Dum Iun 17, 2018 4:46 am
Salutare !....Am un Medianav 4.0.3 ...de unde iau si eu Medi@skin sa imi pun pe el?
Uite aici, postul 15.
Hidden Content
This board requires you to be registered and logged-in to view hidden content.
Cred ca este totusi pentru medianav evolution.
Citeste bine tot topicul, nu vreau sa te induc in eroare!
sorin74ivn
Mesaje: 18
Membru din: Dum Feb 12, 2017 9:25 pm
7

#78

Joi Iun 21, 2018 11:16 pm

Va rog,ma poate ajuta si pe mine cineva cu o actualizare a hartilor,de unde le iau?!Am versiunea 6.4 iar hartile 2017.Multumesc
nelu_242000
Mesaje: 525
Membru din: Mie Dec 14, 2016 6:07 pm
7
Has thanked: 87 ori
Been thanked: 189 ori

#79

Vin Iun 22, 2018 6:41 am

Ai citit de la început? Chiar primul post!
Dan Emil
Mesaje: 202
Membru din: Joi Ian 05, 2017 4:06 pm
7
Has thanked: 37 ori
Been thanked: 70 ori

#80

Vin Iun 22, 2018 5:37 pm

sorin74ivn scrie:
Joi Iun 21, 2018 11:16 pm
Va rog,ma poate ajuta si pe mine cineva cu o actualizare a hartilor,de unde le iau?!Am versiunea 6.4 iar hartile 2017.Multumesc
magnet:?xt=urn:btih:4bb734c9f16b7b5c7cabf991cdb0ac52b25e05c7&dn=iGO_HERE_2018.Q1
Să ajuți pe cineva, nu te costa nimic, să mulțumești nici atât.
reluf55
Mesaje: 74
Membru din: Sâm Ian 14, 2017 8:53 am
7
Has thanked: 74 ori
Been thanked: 18 ori

#81

Dum Iun 24, 2018 6:52 pm

Actualizare sau adaugare harti noi pe MediaNav 9.3.1 (dupa update lgl), pe care nu-l mai reiau, ca pan-la urma, pana si eu l-am rezolvat cu tot notpadul lui peste.
Necesar pe laptop: 1- Medianavtoolbox_native, care se descarca de pe GPS Zone, pagina Firmware MediaNav+Actualizare Harti-GPS Zone Ro si nu se face nicio setare.
2-Harti noi sau nu de la Here sau Tom Tom descarcate tot prin bunavointa celor la GPS Zone.
- Duci stickul formatat la masina, iei amprenta din MediaNav si il bagi in laptop fara sa-l deschizi;
- Duci folderul cu harti (cu mous-ul) si-l suprapui peste MediaNavToolbox (de pe desktop) si o sa scrie ”Deschidere cu MediaNavToolbox”, care se deschide in prima pagina “Explorer”. Aici ai continutul stickului cu amprenta navigatiei de pe masina.
- Clic pe “Content”
- Clic dreapta pe “map” si clic pe + Add file(s). Se deschide fereastra" Open", unde cauti folderol cu hartile descarcate de tine, ii dai “Open”, mergi la “map”, dai “Open”, selectezi harta sau hartile dorite si dai “Open”. Acestea se adauga in “map-ul” de pe MediaNavToolbox (practic de pe stick), careia i se inverzeste iconita . La fel procedezi cu “poi”, cu “speedcam” etc. La hartile inlocuite le dai “delete”, le apar iconite rosii cu – (minus) si se sterg numai cand se face actualizarea pe masina. Duci stickul la masina, il lasi sa-i citeasca continutul si cand te intreaba daca vrei sa actualizezi dai clic pe" actualizeaza". GATA. Asta pentru cei cu alte meserii si care nu stau toata ziua-n fata PC-ului (fara niciun fel de conotatie). Trebuie sa spun ca am facut mai multe incercari pana i-am dat de cap pentru a mers chiar invers decat se vede in clip. Mersi oricum.
Ultima oară modificat Lun Iun 25, 2018 4:15 am de către reluf55, modificat 1 dată în total.
"Să știm că știm ce știm și să știm că nu știm ce nu știm"
Avatar utilizator
amami
Mesaje: 1039
Membru din: Vin Dec 16, 2016 4:58 pm
7
Has thanked: 15 ori
Been thanked: 1241 ori

#82

Dum Iun 24, 2018 7:33 pm

Citeodata este greu de citit, citeodata este greu de scris, dar de multe ori este si mai greu de a intelege.
Cel mai important este sa ajungi la obiectiv indiferent de calea urmata.
Unii reusesc sa faca mai usor si apoi nu ii mai intereseaza de altii.
Unii reusesc mai greu (cazul tau) si posteaza ce si cum.
Eu tot nu am inteles ce treaba a avut notepad, si cum adica ai dat de cap invers decit in clip.
Cine a facut video a actualizat si multi au facut conform indicatiilor sale

Am vazut aici
https://www.youtube.com/watch?v=T9fRgWftdPg
ca media nav evolution de la renault suporta Android auto. Puteti verifica daca merge si la Dacia?
Nu imi trimiteti mesaje in privat pentru probleme care se pot rezolva pe forum.
Daca am timp, voi raspunde pe forum, poate sa ajute si alte persoane.
reluf55
Mesaje: 74
Membru din: Sâm Ian 14, 2017 8:53 am
7
Has thanked: 74 ori
Been thanked: 18 ori

#83

Dum Iun 24, 2018 7:53 pm

Daca citesti, pare inbarligatura, dar daca incepi sa faci pas cu pas ce am scris, o sa vezi ca-i foarte simplu. Pai treaba neinteleasa de tine cu notpad era marea mea nelamurire, restu-s niste pasi pe care trebuie sa-i urmezi, daca stii, daca nu, intrebi si daca nu primesti raspuns, renunti sau faci ca mine, incerci, poate-ti iese.
"Să știm că știm ce știm și să știm că nu știm ce nu știm"
Avatar utilizator
amami
Mesaje: 1039
Membru din: Vin Dec 16, 2016 4:58 pm
7
Has thanked: 15 ori
Been thanked: 1241 ori

#84

Dum Iun 24, 2018 8:16 pm

:lol: :lol: :lol:
Ce am scris mai sus este valabil pentru altii, nu pentru mine( citit, scris si inteles).
Eu nu m-am chinuit sa citesc ce ai scris tu pentru ca nu ma intereseaza pasii care i-ai descris tu. Eu iau informatiile din alta parte, prea putin de aici. M-am informat de mai demult, acum dau si la altii.
Zilele trecute spuneai de deschis cu notepad si ti s-a spus ca nu are nici o legatura. Nici macar acum nu recunosti ca ai primit ajutor de pe forum, spui ca ai incercat de unul singur si ai reusit. Bravo tie, tine-o tot asa.
Nu imi trimiteti mesaje in privat pentru probleme care se pot rezolva pe forum.
Daca am timp, voi raspunde pe forum, poate sa ajute si alte persoane.
reluf55
Mesaje: 74
Membru din: Sâm Ian 14, 2017 8:53 am
7
Has thanked: 74 ori
Been thanked: 18 ori

#85

Lun Iun 25, 2018 4:07 am

Imi pare sincer rau, daca s-a-nteles asa, n-am avut intentia asta si nici sa ma cert cu tine, dimpotriva. Iti multumesc pentru informatile impartasite si care, fara indoiala, m-au ajutat si pe mine.Nu-i prima data cand ma inspir si sant ajutat de cei de pe forum. Dupa cum, cu blanete ai remarcat si tu, sant departe de a fi IT-ist. Toate astea sant provocari pentru mine si-mi place sa-mi bag nasul prin ele, daca nu deranjez pe nimeni. Nu sant arogant din fire si din cauza asta m-a deranjat, un picut, tonul cu care mi te-ai adresat si continui. Iti multumesc, inca odata, pentru tot si tie si celorlalti care impartasesc din experiena si cunostintele lor celor mai putin sau deloc pregatiti (?). Sper s-o faceti in continuare. Numa' bine !
"Să știm că știm ce știm și să știm că nu știm ce nu știm"
matanzas
Mesaje: 1
Membru din: Mie Iun 20, 2018 10:44 am
5
Has thanked: 1 data

#86

Lun Iun 25, 2018 4:56 am

reluf55 scrie:
Dum Iun 24, 2018 6:52 pm
Actualizare sau adaugare harti noi pe MediaNav 9.3.1 (dupa update lgl), pe care nu-l mai reiau, ca pan-la urma, pana si eu l-am rezolvat cu tot notpadul lui peste.
Necesar pe laptop: 1- Medianavtoolbox_native, care se descarca de pe GPS Zone, pagina Firmware MediaNav+Actualizare Harti-GPS Zone Ro si nu se face nicio setare.
2-Harti noi sau nu de la Here sau Tom Tom descarcate tot prin bunavointa celor la GPS Zone.
- Duci stickul formatat la masina, iei amprenta din MediaNav si il bagi in laptop fara sa-l deschizi;
- Duci folderul cu harti (cu mous-ul) si-l suprapui peste MediaNavToolbox (de pe desktop) si o sa scrie ”Deschidere cu MediaNavToolbox”, care se deschide in prima pagina “Explorer”. Aici ai continutul stickului cu amprenta navigatiei de pe masina.
- Clic pe “Content”
- Clic dreapta pe “map” si clic pe + Add file(s). Se deschide fereastra" Open", unde cauti folderol cu hartile descarcate de tine, ii dai “Open”, mergi la “map”, dai “Open”, selectezi harta sau hartile dorite si dai “Open”. Acestea se adauga in “map-ul” de pe MediaNavToolbox (practic de pe stick), careia i se inverzeste iconita . La fel procedezi cu “poi”, cu “speedcam” etc. La hartile inlocuite le dai “delete”, le apar iconite rosii cu – (minus) si se sterg numai cand se face actualizarea pe masina. Duci stickul la masina, il lasi sa-i citeasca continutul si cand te intreaba daca vrei sa actualizezi dai clic pe" actualizeaza". GATA. Asta pentru cei cu alte meserii si care nu stau toata ziua-n fata PC-ului (fara niciun fel de conotatie). Trebuie sa spun ca am facut mai multe incercari pana i-am dat de cap pentru a mers chiar invers decat se vede in clip. Mersi oricum.
Am plecat de la versiunea medianav 6.0.3 instalat pe un Renault an 2016, am facut update de pe site-ul Renault la versiunea medianav 9.1.3.
Apoi am urmat pasii dati de reluf55 si a functionat excelent. Multumiri si felicitari pentru metoda explicata.
nelu_242000
Mesaje: 525
Membru din: Mie Dec 14, 2016 6:07 pm
7
Has thanked: 87 ori
Been thanked: 189 ori

#87

Mar Iun 26, 2018 3:47 pm

Salutare, am vazut in programul original dacia, ca exista un update pentru fisierul global_cfg.
Pentru ce este acest fisier, si daca fac update este posibil sa se codeze din nou softul?
Dan Emil
Mesaje: 202
Membru din: Joi Ian 05, 2017 4:06 pm
7
Has thanked: 37 ori
Been thanked: 70 ori

#88

Mie Iun 27, 2018 1:20 pm

nelu_242000 scrie:
Mar Iun 26, 2018 3:47 pm
Salutare, am vazut in programul original dacia, ca exista un update pentru fisierul global_cfg.
Pentru ce este acest fisier, si daca fac update este posibil sa se codeze din nou softul?
Global_cfg e un fisier de pe care se citeste relieful terenului,astfel se afiseaza pe navigatie muntii ,vaile,raurile si tot ce tine de relief.Ai sanse 50-50% ca prin acest update sa verifice si navigatiile deblocate(nu sunt sigur 100%) .
Să ajuți pe cineva, nu te costa nimic, să mulțumești nici atât.
Avatar utilizator
amami
Mesaje: 1039
Membru din: Vin Dec 16, 2016 4:58 pm
7
Has thanked: 15 ori
Been thanked: 1241 ori

#89

Mie Iun 27, 2018 1:54 pm

global_cfg nu are nici o legatura cu relieful.
Aici gasesti ultimele versiuni de global_cfg si la postul #58 se spune despre ce este vorba
https://www.gpszone.ro/viewtopic.php?f= ... 5&start=45
Nu imi trimiteti mesaje in privat pentru probleme care se pot rezolva pe forum.
Daca am timp, voi raspunde pe forum, poate sa ajute si alte persoane.
Dan Emil
Mesaje: 202
Membru din: Joi Ian 05, 2017 4:06 pm
7
Has thanked: 37 ori
Been thanked: 70 ori

#90

Vin Iun 29, 2018 7:49 am

amami scrie:
Mie Iun 27, 2018 1:54 pm
global_cfg nu are nici o legatura cu relieful.
Aici gasesti ultimele versiuni de global_cfg si la postul #58 se spune despre ce este vorba
https://www.gpszone.ro/viewtopic.php?f= ... 5&start=45
Scuze,greseala mea, am confundat global_cfg cu dem.
Să ajuți pe cineva, nu te costa nimic, să mulțumești nici atât.
Scrie răspuns

Înapoi la “Dacia/ Renault/ Nissan softuri si harti”