Audi MMI 3G High 3G+ HDD 2018

Scrie răspuns
Ionmihai
Mesaje: 2
Membru din: Mar Mai 08, 2018 8:26 pm
5
Been thanked: 3 ori

#16

Dum Mai 13, 2018 11:21 am

In primul rind ii multumesc DL benyclaudiu petru firmwarul de recuperare trimis , si pentru faptul ca azi find Duminica a rupt din timpul lui si ma ajutat pas cu pas cu aducerea unitati inapoi la viata si actualizarea ei incepind cu soft harti si apoi actvare + stergerea erorilor , omul acesta stie ce face , Multumesc inca o data .
amami posibil sa fi folosit o parte din softurile acestea urcate de tine , dar cum am zis unele fisiere sunt corupte ,dl benyclaudiu nici nu a vrut sa foloseasca nimic din ce am descarcat eu de aici, a trimis fiecare fisier in parte de la el.
Este vorba de un Audi A5 din 2013 modelul MMI3GP ,care avea versiunea de fwP0513 si acum are K0942 dupa update , daca ar fi sa mai fac odata update asi prefera sa platesc pe cineva care stie ce face dect sa mai trec prin stresul prin care am trecut .
basile27ro
Mesaje: 312
Membru din: Dum Dec 18, 2016 10:24 pm
7
Has thanked: 1166 ori
Been thanked: 352 ori

#17

Dum Mai 13, 2018 4:14 pm

@Ionmihai , sunt sigur ca colegul nostru @amami nu a vrut sub nici un fel ca astfel de eveniment neplacut sa aiba loc, zic asta dupa activitatea lui pe acest forum, in special in aria "navigatii auto" si nu numai. sunt sigur ca esti la prima actualizare de Audi, zic asta pentru ca trebuiesc respectate/citite niste reguli in realizare unei actualizari...chiar @benyclaudiu si @chelnov au contribuit esential la elaborarea unui manual de instructiuni care trebuiesc citite pana se intelege procesul de actualizare si apoi se face instalarea firmware, harti + activare. se poate sa mai apara si erori la descarcare de firmware-mape(date) + scriere date pe card, card care poate fi de slaba calitate, toate acestea putand a duce la ceea ce ti s-a intamplat tie.
in rest sa sti ca ma bucur de reusita, atata timp cat sunt oameni valorosi pe forum problemele se vor rezolva. Respecte !!!
Avatar utilizator
sanchez20
Mesaje: 201
Membru din: Mie Ian 18, 2017 6:58 am
7
Has thanked: 69 ori
Been thanked: 18 ori

#18

Lun Mai 14, 2018 5:12 am

totusi de ce mai exista acest topic daca nu ofera nimeni informatiile si procedurile de instalare?!
Avatar utilizator
amami
Mesaje: 1039
Membru din: Vin Dec 16, 2016 4:58 pm
7
Has thanked: 15 ori
Been thanked: 1241 ori

#19

Lun Mai 14, 2018 7:14 am

sanchez20 aici ai punctat bine. Cineva a deschis acest subiect cu link pentru harti fara sa spuna mai departe nimic, instructiuni, mod de a face nimic.
Exista un risc in a face actualizari, dar intervine doar in momentul in care descarci ceva ce nu este bun pentru masina ta, sau nu procedezi conform unor anumite proceduri, instructiuni.
Si cind cineva vine si incearca sa ajute colectivitatea cu detalii, informatii, si instructiuni sau suparat domnii "profesionisti" si nestiind cum sa mai faca publicitate in momentul in care pierd clientii, vin si spun intr-un mod ciudat
"baieti, nu mai luati gratis de pe forum adresati-va meseriasilor care o fac de mult timp contra cost".
Dar eu am un alt mesaj, daca vreti sa o faceti inainte de toate informativa bine, cititi de doua ori si in momentul in care ati inteles apucati-va de treaba.
Daca vreti sa dati bani duceti-va la dealer, nu la coltul strazii.
@ionmarin (stiu ca te-ai inscris ieri dimineata pe forum) du-te si vinde castraveti in alta parte, cine crede ca in 3 ore ai descarcat, reparat si instalat firmware? EU NU, pentru ca stiu cit dureaza o instalare la fiecare model in parte.
Daca am suparat pe cineva spuneti-o direct, fara tot felul de ciudatenii si nu mai spun nimic, nu mai dau nimic si asa nu cistig nimic din treaba asta, doar pierdere de timp.
Exista un risc in a face actualizari, dar intervine doar in momentul in care descarci ceva ce nu este bun pentru masina ta, sau nu procedezi conform unor anumite proceduri.
Daca un moderator vrea sa faca putina ordine este binevenit
Nu imi trimiteti mesaje in privat pentru probleme care se pot rezolva pe forum.
Daca am timp, voi raspunde pe forum, poate sa ajute si alte persoane.
benyclaudiu
Mesaje: 103
Membru din: Mie Dec 14, 2016 2:01 pm
7
Has thanked: 27 ori
Been thanked: 92 ori

#20

Lun Mai 14, 2018 7:50 am

sanchez20 cineva a vrut sa isi faca reclama pe acest tropic ca lumea sa apeleze la el contracost binenteles , pentru restul care fac singuri si gresesc patesc ca ionmarin in cazul in care se apuca de capul lor inainte de a se informa foarte bine cu ce se maninca navigatiile .
amami cred ca esti singurul la care i sa stricat reclama din treaba asta , vad ca bati niste apropouri pe aici , te anunt ca eu nu am avut nici un client pe acest tropic pina la ionmarin , si pot sa spun cu mina pe inima ca nici nu am nevoie de reclama pe acest tropic si nici pe altele ,cum vezi nu ma gasesti nici pe olx si nici pe alte forumuri care practica acest sport , singurul tropic unde am un anunt de genul acesta este clubaudi.ro , in comparatie cu tine eu am si cite 7 clienti pe zi fata de tine care faci din cind si cind cite una , poate te refereai la Sorin Nedelea din Bucuresti care face cu 100 euro , dar sigur nu la mine ai vrut sa ajunga aceste vorbe, eu sunt full Bobita zi de zi , nu am nevoie de reclama , daca vrei sa mai inveti ceva de la mine ,o actualizare la MMI3GP dureaza 1;15 minute .harti si depinde de versiunea de fw care o are masina dureaza si 15 minute . asa ca iti vorbeste unul care stie cu ce se maninca actualizarea la audi.
Daca tot zice ca ai clienti in italia ma mir ce mai cauti si pe tropicurile noastre , doar sa iti vinzi produsul nu vad alt interes , cred ca nu ai esit la pensie si stai toata ziua pe net, esti odihnit frate daca mai faci si munca caritabila , ia-ti frate un servici sa nu te plictisesti.
Acum 5 ani am dat la unul din Bucuresti 500 lei si am primit o hirtie cu informati doua dvd _uri si un card de 32gb , si binenteles pauza dupa sa mai raspunda cineva la telefon , de ciuda am zis ca fac gratis sa ii scot de pe piata .
Frate nu ai cum sa ii opresti pe cei care fac asta pe bani intelege si linistestete , nu am reusit eu facind 4 ani la rind gratis pina am realizat ca timpul acele e pierdut si nul mai pot cumpara cu toti bani din lume .
Stai tata cu familia si traieste viata frumos si daca iti mai pica cite unul normal ca trebuie sa ii ei bani doar stind atit cu el ,te mai apuca foamea si trebuie sa mai si maninci , ca alfel te doare stomacul si te apuca draci .
Nu ai vazut ca toata lumea vrea doar free , una e ca omul sa descarce si sa isi faca singur el de capul lui si alta e sa ii oferi tu consultanta ca te plictisesti tare si nu ai alceva de facut decit sa ajuti asa zisi colegi.
Ultima oară modificat Lun Mai 14, 2018 10:24 am de către benyclaudiu, modificat de 2 ori în total.
Avatar utilizator
amami
Mesaje: 1039
Membru din: Vin Dec 16, 2016 4:58 pm
7
Has thanked: 15 ori
Been thanked: 1241 ori

#21

Lun Mai 14, 2018 9:59 am

Nu vreau sa ne certam ca tziganii la usa cortului, dar dreptul la replica pot sa il dau. 8-)
Am familie si am si servici, chiar lucrez 3 schimburi, daca intereseaza pe cineva. :roll:
Nu am vrut sa jignesc pe nimeni si tocmai de aceea nu am dat nume (cum ai facut tu).
Cred ca este plina Suceava de masini Audi de faci cite 7 pe zi :o
Ai avut dreptate ca eu fac din cind in cind, azi un BMW al unui prieten, miine un Volvo la un coleg, saptamina trecuta un seat al sefului, saptamina viitoare ma ocup de masina mea iar peste o luna ma duc la mare 8-)
Dar nu cred ca are rost sa ne laudam care face cel mai multe ( 7 pe zi ? )
Spun ce i-am spus si lui ionmarin, mai taie putin ca castravetii se vind in alta parte.
In orice caz, eu am spus ca nu vreu sa ma cert cu nimeni, din contra poate dau si eu o fuga la manastiri in concediu, sau o fuga la Constanta :D :lol: :D :lol:
Sau poate vine careva din Romania in concediu in Italia, stau aproape de San Marino, linga mare la Rimini.
Mai degraba a doua varianta, eu cind vin in concediu acasa mai mult vin sa stau cu parintii, si aud vecinii cum se lauda ca iar au fost prin Europa (inclus Italia) ;)
Nu imi trimiteti mesaje in privat pentru probleme care se pot rezolva pe forum.
Daca am timp, voi raspunde pe forum, poate sa ajute si alte persoane.
Avatar utilizator
sanchez20
Mesaje: 201
Membru din: Mie Ian 18, 2017 6:58 am
7
Has thanked: 69 ori
Been thanked: 18 ori

#22

Lun Mai 14, 2018 11:54 am

chiar nu-si are rost polemica, eu unu toate navi de le-am facut de pe forum, respectand indicatii concrete pas cu pas, mi-au reusit.. mai departe ...... dupa fiecare cum e atent

totusi poate apar si pasii exacti cum trebuie procedat
Avatar utilizator
liviulucian
Mesaje: 129
Membru din: Joi Dec 15, 2016 9:50 am
7
Has thanked: 14 ori
Been thanked: 41 ori

#23

Lun Mai 14, 2018 12:48 pm

Ptr audi puteti rasfoi clubaudi.ro . Dl Benny explica de multi ani cu de-a fir a par ce si cum . E profesor ce mai incolo-incoa, Dar poate intrebati si cate sute de nopti a pierdut ...noi daca citim in fuga si gata sarim pe masina mai patim si cate o nefacuta . Amami daca zici ca pleci in concediu la mare te astept si pe la mine ! Meriti bro o pizza si o cola si de la mine ... ca de multumiri cred ca ai podu plin !! Si poate te conving sa nu mai stai sclav la broscari si vii acasa sa facem un bussines ca lumea !!
Avatar utilizator
amami
Mesaje: 1039
Membru din: Vin Dec 16, 2016 4:58 pm
7
Has thanked: 15 ori
Been thanked: 1241 ori

#24

Lun Mai 14, 2018 2:02 pm

Cind m-am referit la Constanta sa stii ca la tine m-am gindit :lol:
Sa stii ca si eu am pierdut nopti fara numar stind in fata la pc si documentindu-ma, si asta incepind din anul 2007. Aveam copilul mic iar eu ziua cu el si noaptea la pc (copilul dormea noaptea). Stateam pina la 1-2 noaptea in fata la pc si dimineata la 5 ma trezeam sa ma duc la munca. Pentru asta respect pe benny.
Ca sa ma intorc acasa? Ginduri am demult, dar cind vin cite 2-3 saptamini in august si alte 2 saptamini in decembrie (din 2003 fac doua drumuri pe an cite 2000 km dus si intors) imi piere toata pofta. Nu vad ora sa ma intorc mai repede in Italia.
Cheltui mai multi bani in Romania decit in Italia in aceeasi perioada de timp. :o
Si nu cumpar cine stie ce, ca iau produse bio de la tara :D
Nu imi trimiteti mesaje in privat pentru probleme care se pot rezolva pe forum.
Daca am timp, voi raspunde pe forum, poate sa ajute si alte persoane.
basile27ro
Mesaje: 312
Membru din: Dum Dec 18, 2016 10:24 pm
7
Has thanked: 1166 ori
Been thanked: 352 ori

#25

Lun Mai 14, 2018 3:53 pm

@sanchez20
este ultimul manual de instalare, benyclaudiu poate confirma
Update MMI 3G v1.7a.pdf
chelnov
Mesaje: 486
Membru din: Mie Ian 11, 2017 3:02 pm
7
Has thanked: 70 ori
Been thanked: 190 ori

#26

Lun Mai 14, 2018 7:45 pm

amani.....te astept la Bistrita.....sa mergem la Colibita....Marea de la munte..........cat de facut masini.....1 la o saptamina......orice model.....mai mult nu fac ca nu este de unde.........sanchez20.....pt tine......eu am platit si platesc in continuare pt harti desi nu fac bani nici ca amani......beny....sau liviu....sau oricare de aici..... dar cred ca ii mai bine sa tac.....chiar nu intelegeti?cand e vorba de bani.....toata lumea jos....nimeni nimic......eu cu beny si liviu.....luam hartile.....le testam..... le dam mai departe la proba si dupa aia ....vine unul si intreaba cum.....ce....de unde....etc.....eu am contribuit la manual de update la audi.......dar totul a fost cu ajutorul celor doi mentori.....beny si liviu......care au sute de masini facute......cand sau facut activatoarele la audi eram niste oameni care stateam pina la 3 dimineata si probam scripturi facute in linux.......si lasam copii si sotiile in pat sa doarma.........de aia avem numele trecute in manual......sa nu mai vorbesc de bani platiti ........va rog....incetati orice cearta....si sa fim uniti....si sa reglementam totul aici.......nu cred ca la amani....sau rochim.....liviu....beny....sau oricare altul va comvine sa va sune noapte la 02 am.......pt a remedia o problema la audi sau vw .....si mai ales cu un Multumesc frumos .....sau Doamne ajuta.....haide-ti sa reglementam astea.....si sa fim mai uniti.........cred ca se poate....sa inlaturam samsari de masini si cei ce vor tot moca
sa facem o rubrica pt donat............daca vor.....vor primi.........dar sa faca si ei ceva pt noi........multumesc anticipat!!!!!!!!!!!
chelnov
Mesaje: 486
Membru din: Mie Ian 11, 2017 3:02 pm
7
Has thanked: 70 ori
Been thanked: 190 ori

#27

Lun Mai 14, 2018 7:52 pm

basile....esti un membru vechi....am uitat sa mentionez si de tine.....mii de scuze....esti pe pagina mea......cred ca este de ajuns........
chelnov
Mesaje: 486
Membru din: Mie Ian 11, 2017 3:02 pm
7
Has thanked: 70 ori
Been thanked: 190 ori

#28

Lun Mai 14, 2018 7:56 pm

mentionez....Avem anulata protectia la ford fx....deci merge orice card.......avem kia limba romana cu 2018....avem mk4 romana la bmw......zilele astea vom avea audi rns-e romana....etc....deci?chiar moka ....are rost sa spun cat platim pt ele?acum am primit ford mca si mfd est europa de est cu romania.......va rog fiti seriosi
Avatar utilizator
sanchez20
Mesaje: 201
Membru din: Mie Ian 18, 2017 6:58 am
7
Has thanked: 69 ori
Been thanked: 18 ori

#29

Mar Mai 15, 2018 7:53 am

Multumesc mult! Un alt link cu hartile se poate? din cel de sus doar 2 arhive mi-a mers sa descarc..
basile27ro scrie:
Lun Mai 14, 2018 3:53 pm
@sanchez20
este ultimul manual de instalare, benyclaudiu poate confirma
Update MMI 3G v1.7a.pdf
basile27ro
Mesaje: 312
Membru din: Dum Dec 18, 2016 10:24 pm
7
Has thanked: 1166 ori
Been thanked: 352 ori

#30

Mar Mai 15, 2018 9:41 am

https://www.gpszone.ro/viewtopic.php?f=116&t=1721
daca nu le poti lua cele postate de colegul @amami le voi ridica eu undeva, am inteles HNav.
Scrie răspuns

Înapoi la “Audi”